Competition Name Edward Rayne Trophy
Holders Brian Short, Alan Goodman, Dave Walker & Les Steel
Event Type Multiple teams of four
Qualification Qualification will be determined by each district. (If a heat is held there must be at least 4 teams playing a minimum of 21 boards). Each member of the team must belong to a club in the District.
Venue
  • Ayrshire:
  • Central:
  • East:
  • Highland:
  • North:
  • South:
  • West:

Final

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Catering

The final will be held in Dundee BC on Sat. 23rd Nov,2018 at 1pm.,

and will consist of up to 16 teams – 2 from Ayrshire, Central, Highland, North and South and 3 from East and West.

Playing around 45 boards.

Finalists and Reserves* to date

John Dick

Stuart McCreadie

David Wiseman

Sandra Wiseman

3939

1436

11483

11396

AD

Sharon Lindsay

Maureen Rennie

Caryl O'Donoghue

Sue Fraser

9849

10477

9816

9588

AD

*Sandy Anderson

Stewart Duguid

Ian McClure

Kate Malkani

3552

6134

6913

4957

AD

Bob McPaul

Sandy Duncan

Derrick Peden

Jim Hay

6210

1837

2870

3911

CD

Bob Hunter

Ron Moodie

Cathy Ferguson

Bob McKinnon

3095

3613

11863

7055

CD

*Earl McGregor

Helen Wood

Joan Forsyth

Graham Bullock

6604

12866

9192

12135

CD

Mike Hodder

Margaret Hodder

Richard Coleman

Mike Chapleo

6300

7246

17909

11204

ND

Bill Ross

Emily Garden

Scott Dundas

Sadie Craig

3959

4314

7040

3710

ND

*Joe Duxbury

Ian Petitt

Morton Shaw

Alex Russell

10017

5963

7488

6589

ND

John Copland

Dougie Munroe

Andy Jamieson

Corinne Ross

8141

7592

7269

15498

HD

Gary Coombe

Ian Hogarth

Andy Wilson

Jean Armstrong

18460

12718

12656

12424

HD

*Isla Thom

Alistair Munro

Ann Wickens

Andy Paterson

2052

6949

7649

10944

HD

Maida Grant

Sheila MacDonald

Douglas Mitchell

John Di Mambro

 

 

 

 

WD

Derek Diamond

Martin Diamond

David Shenkin

Bobby Moore

 

 

 

 

WD

Jim McLaughlin

Peter Cairns

Shrish Chotal

Les Verth

 

 

 

 

WD

*Mike McGinley

Robert Clow

Charles Outred

Violet Outred

 

 

 

 

WD

OPTOUT - PLEASE ADVISE IF YOU DO NOT WANT CATERING - contact 

Buffet - Charge £5.00 per head, payment at registration 

  • Cup of tea/coffee and shortbread pre-play 
  • Choice of 2 soups, selection of wraps, sandwiches etc, cake and tea or coffee
Entry Fee

The entry fee from each district is £3pp, plus table money, collected by the district and paid to the SBU.
The entry fee for the Final will be £30 per team including table money.

Master Points 7 National Points will be awarded to the winners with awards to the top 1/2 of the field.
Results Results and Cheques from District Secretaries payable to SBU
Contact/ Entries to Contact District Secretary for details of heats
Convener
Local Convener Moira McGregor or Alan Kennedy at Dundee Bridge Club