Winter4sWinners2018

 

Winners: Mike Ash, Alex Gipson, Chris Chambers, Paul Gipson

Winter4sWinners2018Subsidiary

Subsidiary Winners: Lars Allard, Cato Sundeng, Per-Ove Grime, Jan Gunner Kristensen Norwegian Bridge Federation

 

Winter Fours 2018                  
                   
Round 1 Wins Round 2 Wins Round 3   Round 4      
  Undefeated             Quarter Final  
ASH 2 x 16 1st ASH WIN ASH WIN ASH WIN ASH WIN
HODGSON 1 x16 2nd PLANT   SIME   SANDERS   TAYLOR  
CLOW 0 3rd PATRICK   ALLARD       SANDERS  
PLANT 1 x 32 SIME WIN SANDERS WIN SIME WIN SIME WIN
McGEOUGH 0 ALLARD WIN     FALCONER   JONES WIN
ADAMSON 0 3rd STEVENSON   FALCONER WIN ALLARD   HODGSON  
PATRICK 2 x 16 1st SANDERS WIN ADAMSON   JONES WIN    
BARRETT 1 x 16 2nd VALENTINE   VALENTINE   PLANT      
SIME 2 x 16 1st     TAYLOR WIN HODGSON WIN Semi Final  
SHENKIN 0 3rd McGEOUGH   JONES WIN TAYLOR WIN SIME WIN
TAYLOR 1 x 16 2nd FALCONER WIN SHENKIN   STEVENSON   JONES  
ALLARD 2 x 16 1st JONES 1ST PLANT WIN        
PHILIP 1 x 16 2nd SMITH 3RD OUTRED   Plate Pool C      
FALCONER 0 3rd ADAMSON 2ND PATRICK   STEVENSON   Final  
STEVENSON 2 x 16 1st OUTRED WIN HODGSON WIN ALLARD WIN ASH WIN
GIDMAN 0 3rd KING   STEVENSON WIN PLANT WIN SIME  
OUTRED 1 x 16 2nd HODGSON WIN CLOW   FALCONER      
SANDERS 1 x 32 GIDMAN              
JONES 0 BARRETT 3RD Plate Pool A VPs Plate Pool B VPs Consolation Final VPs  
SMITH 1 x 16 2nd TAYLOR 1ST PHILIP 69.14 1ST CLOW 63.03 1ST ALLARD 89 1ST
VALENTINE 2 x 16 1st CLOW 2ND SMITH 66.17 2ND ADAMSON 60.44 2ND PHILIP 67 2ND
KING 0 3rd PHILIP   BARRETT 54.01 3RD OUTRED 58.02 3RD CLOW 65 3RD
    SHENKIN WIN McGEOUGH 41.96 4TH SHENKIN 45.73 4TH SANDERS 62 4TH
        GIDMAN 36.07 5TH PATRICK 38.01 5TH HODGSON 57 5TH
        KING 35.91 6TH VALENTINE 30.26 6TH PLANT 46 6TH
                TAYLOR 34 7TH
                   

 

    Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 QF POOLC Semi Final Final Pool A Pool B Subsidiiary Final Total
1 Mike Ash 2X16 2 1X16 1 1X16 1.5 1X16 2 1X24 3 Direct to Final 4 Win 6       19.5
2 Harry Smith 1x16 1 1x8 0.5           Won 4     1     2.5
3 Lars Allard 2X16 2 1X16 1     PC WIN 2         Won 5 & 1st 6.75 11.75
4 Iain Sime 2X16 2 1X16 1   1X16 2 1X24 3 Win 4         12
5 Alex Adamson 0 1x8 0.5             Won 4 2   2.5
6 David Stevenson 2X16 2 0 1X16 1.5               3.5
7 Derek Sanders 1X32 2 1X16 1 1X16 1.5             Won 3 2.25 6.75
8 George Plant 1X32 2 0 1X16 1.5   PC WIN 2         Won 2 1.5 7
9 Eddie McGeough 0 1X16 1           Won 2   0.5     1.5
10 Edward Jones 0 1x8 0.5 1X16 1.5 1X16 2 1X24 3           7
11 Alister Gidman 0 0           Won 1   0.25     0.25
12 Ian Patrick 2X16 2 0             Won 2 1   3
13 David Shenkin 0 1X16 1             Won 2 1   3
14 Andy Philip 1x16 1 0           Won 4   1   Won 3 & 2nd 4.25 6.25
15 Ronan Valentine 2X16 2 0             Won 1 0.5   2.5
16 Peter Hodgson 1x16 1 1X16 1 1X16 1.5 1X16 2           Won 3 2.25 7.75
17 Robert Clow 0 1x8 0.5             Won 3 1.5 Won 3 & 3rd 3.25 5.25
18 David King 0 0           Won 2   0.5     0.5
19 Glen Falconer 0 0 1X16 1.5               1.5
20 Iain Taylor 1x16 1 1x8 0.5 1X16 1.5 1X16 2           Won 2 1.5 6.5
21 Lucia Barrett 1x16 1 1x8 0.5           Won 2     0.5     2
22 Vi Outred 1x16 1 1X16 1             Won 3 1.5   3.5